24. i 25. januara 2026. godine na sceni Sava Centra srpskoj publici biće predstavljen originalni francuski mjuzikl "Don Žuan" sa srpskim titlovima.
Muziku i libreto za Don Žuana napisao je 2003. godine francuski kompozitor Feliks Grej. Prema rečima autora, nije imao cilj da radnju prenese u savremeni kontekst, već ju je postavio van vremena.Don Žuan obiluje scenskim dvobojima i specijalnim efektima koji naglašavaju fantastičnu dimenziju događaja. Poseban ukras predstavi daje koreografija inspirisana španskim plesovima, pre svega flamenkom. Mjuzikl je postigao ogroman uspeh u Francuskoj i Južnoj Koreji, dok je u Kanadi doživeo pravi trijumf. Žil Majo je nagrađen priznanjem za najboljeg reditelja.Mjuzikl su producirali Šarl i Nikola Talar, jedni od najvećih nezavisnih muzičkih producenata. Predstava je oborila sve rekorde u prodaji albuma i ulaznica.
Godine 1616. španski dramaturg Tirso de Molina u drami Seviljski zavodnik ili Kameni gost prvi put je stvorio lik Don Huana (u delu poznatog kao Don Huan Tenorio). Nakon toga, mnogi pisci i kompozitori, uključujući Molijera i Mocarta, inspirisani ovom dramom, značajno su doprineli razvoju mita o prepredenom zavodniku. S druge strane, Feliks Grej zamislio je Don Žuana na potpuno drugačiji način…
купить билетыGodine 1616. španski dramaturg Tirso de Molina u drami Seviljski zavodnik ili Kameni gost prvi put je stvorio lik Don Huana (u delu poznatog kao Don Huan Tenorio). Nakon toga, mnogi pisci i kompozitori, uključujući Molijera i Mocarta, inspirisani ovom dramom, značajno su doprineli razvoju mita o prepredenom zavodniku. S druge strane, Feliks Grej zamislio je Don Žuana na potpuno drugačiji način…
Kompozitor i autor libretaJoš kao tinejdžer, Feliks Grej je počeo da piše pesme, svirajući melodije na gitari. Strast prema muzici dovela ga je 1988. godine na vrh top-liste “Top-50”, a njegova pesma La Gitane postigla je ogroman uspeh.
Međutim, tokom promocije pesme, Feliks je otkrio da ima snažan strah od reflektora i publike, što mu nije dozvoljavalo da nastupa na sceni. Ipak, to ga nije sprečilo da izda drugi singl - Te revoir à Madrid, koji je publika toplo prihvatila.Grej ne traži slavu i pažnju – njegov glavni cilj je stvaranje i pevanje. Godine 1991. Feliks je napisao veoma ličnu pesmu pod nazivom za sve devojke i predložio svom prijatelju Didjeu Barbelivjenu da je otpevaju u duetu.
Samo nekoliko dana nakon studijskog snimanja, kompozicija je zauzela vrh muzičkih top-lista. U tom periodu Grej je objavio i dva druga singla - Time to Time i Vado Via, zahvaljujući kojima je njegov album prodat u milionskom izdanju.Godine 1996. dobija Zlatnu ploču za album Félix Grey. Već sledeće godine dolazi do važnog susreta sa pevačem Dejvidom Šarveom. Za njega Feliks piše novi album, a singl Should I Live postaje vodeći hit u Francuskoj.
Potom je sarađivao sa svojim prijateljem, pevačem Patrikom Brijelom, na albumu Juste avant, na kojem se nalazi i pesma Au café des délices, jedan od najvažnijih hitova u Brijelovoj karijeri.
Čovek mnogih talenata, Žil Majo je i glumac, i koreograf, i autor, i predavač, i scenograf. Već 40 godina jedan je od vodećih režisera kako u Kanadi, tako i širom sveta. Osim toga, Majo je suosnivač dva pozorišta u Montrealu – „Slobodan prostor“ i „Fabrika S“. Godine 2015. nominovan je za prestižnu nagradu za značajan doprinos kulturnom životu Kvebeka. Sa svojom trupom „Carbon-14“ gostovao je u 30 zemalja i osvojio više od 40 prestižnih nagrada, uključujući priznanja za najbolju scenografiju za predstavu Relsi, najbolji scenski dizajn za Hamlet-mašina, kao i za Mrtve duše, koja je proglašena najboljom predstavom.
U filmskom svetu Majo je poznat po glavnoj ulozi u kultnom filmu Žan-Kloda Lozona Noćni zoološki vrt, prikazanom 1988. godine na Kanskom festivalu. Godine 1995. sam režira film Koža, meso i kosti, koji je osvojio nagradu „Za smelost“ na Međunarodnom festivalu filmova o umetnosti u Montrealu, kao i bronzanu medalju na Filmskom festivalu u Njujorku.
Godine 1998. Žil Majo postaje režiser čuvenog mjuzikla Notre Dame de Paris, čija se premijera održala u Palati kongresa u Parizu. Mjuzikl je doživeo ogroman uspeh, gostovao u petnaest zemalja, okupio više od 10 miliona gledalaca i osvojio nagradu za najbolju predstavu u Kanadi i Italiji.
Godine 2004. Majo postavlja mjuzikl Don Žuan, koji je s velikim uspehom prikazan u Francuskoj, Kanadi i Južnoj Koreji. Za ovu režiju dobio je nagradu za najboljeg režisera.
Konačno, 2007. postaje umetnički direktor predstave Butterfly u Pekingu, dok je godinu dana kasnije kreirao predstavu Zaia za „Cirque du Soleil“ u Makau i Kini.
Šarl Talar je jedan od najistaknutijih nezavisnih muzičkih producenata od 1970-ih godina. Sarađivao je sa poznatim izvođačima kao što su Fransis Kabrjel, Didje Barbelivjen, Serž Lama, Brino Peljtje, Majk Brant, Fransoa Valeri, Žan-Pjer Fransoa, Vladimir Kosma, Kuki Dingler, Fil Barni, Danijel Lavoa, „Lisans IV“, Mišel Tor, Marej Hed i mnogi drugi.
Još 1971. godine Šarl je sa prijateljima osnovao grupu „Pari Sen-Žermen“ i tokom 40 godina ostao njen lider. Od 1996. godine posvetio se produkciji mjuzikla Notre Dame de Paris, koji je doživeo neviđen uspeh kako u Francuskoj, tako i širom sveta.
Godine 2000. pridružio mu se sin Nikola, a zajedno su započeli međunarodnu produkciju. U 2002. produciraju predstavu Luka Plamondona Sindi-Pepeljuga 2002. Godinu dana kasnije postavljaju predstavu Didjea Barbelivjena Deca sunca, koja je s velikim uspehom gostovala širom Francuske.
Zatim slede mjuzikl Feliksa Greja Don Žuan u režiji Žila Majoa, koji je oborio sve rekorde prodaje albuma i ulaznica. Od 2006. Šarl i Nikola Talar bave se produkcijom dečjih muzičkih predstava: Da-Da i prijatelji, Da-Da i poklon iznenađenja, Da-Da i veliki karneval. Ove predstave, koje su stalno punile sale, ponovo su popularizovale velike dečje spektakle.
Godine 2011. produciraju predstavu Princi i princeze prema bajkama Mišela Ocelota, koja je dobila oduševljene kritike i ostvarila veliki uspeh.
Tokom godina Šarl i Nikola Talar organizovali su više od 7.500 predstava za 14 miliona gledalaca širom sveta.
Nikola Talar je od 2000. godine koproducent mjuzikla Notre Dame de Paris, poznatog širom sveta. To nije jedina njegova predstava koja je dobila priznanje. Godine 2002, zajedno sa svojim ocem Šarlom Talarom, producirao je mjuzikl Luka Plamondona Sindi-Pepeljuga 2002.
Godinu dana kasnije usledila je predstava Didjea Barbelivjena Deca sunca, koja je sa velikim uspehom gostovala širom Francuske. Godine 2004. Talar producira mjuzikl Feliksa Greja Don Žuan u režiji Žila Majoa, koji je oborio sve rekorde u prodaji albuma i ulaznica.
Od 2006. godine Nikola i Šarl Talar posvećuju se produkciji dečjih predstava. Da-Da i prijatelji, Da-Da i poklon iznenađenja, Da-Da i veliki karneval, Dora – istraživačica i grad izgubljenih igračaka – ove predstave su obnovile interesovanje za muzičke predstave za najmlađe gledaoce.
Godine 2011. Nikola se prihvata produkcije predstave Princi i princeze prema bajkama Mišela Ocelota, koja je postigla ogromnu popularnost i dobila pohvale kritičara.
Danas se Nikola Talar s pravom smatra jednim od vodećih mladih producenata u Francuskoj. I dalje se bavi produkcijom muzičkih predstava za decu i odrasle
Anhel Rohas i Karlos Rodriges su prinčevi flamenka. Mjuzikl Don Žuan nezamisliv je bez strastvenog flamenka. Ovaj izuzetan i očaravajući ples inspirisao je talentovane koreografe Anhela Rohasa i Karlosa Rodrigesa na stvaranje strastvenih i emotivnih baletnih scena. Ljubav prema plesu negovali su od najranijeg detinjstva.
„Ples je oduvek bio moja strast, koliko god da se sećam,” kaže Anhel. „Jedna od sestara me je upoznala s plesom u veoma ranom uzrastu, i od tada sam se zaljubio u taj svet,” dodaje Karlos.
Obojica braće rano su počela da se bave flamenkom. Inspirisani karijerom Nurijeva i Barišnjikova, kao i Karlosa i Antonija Gadesa — legendarnih plesača flamenka, prvo su se obrazovali u klasičnom baletu, zatim savremenom plesu. Naravno, flamenko je ostao njihova glavna umetnička ljubav.
Vrlo brzo ples postaje njihova profesija: Karlos je prvi put nastupio na sceni sa 13 godina, a Anhel sa 16. Samo nekoliko godina kasnije, osnovali su svoju kompaniju „Novi španski balet.”
„Pre dve decenije,” priseća se Anhel, „osnovali smo ‘NIB’ jer smo želeli da radimo s plesačima mlađe generacije, spajajući naše iskustvo i viziju plesa. Stvorili smo svoj jedinstveni stil, nastao mešanjem različitih žanrova – klasičnog i savremenog. Oni dodatno ističu lepotu flamenka, koji je kamen temeljac našeg stvaralaštva.”
Жан Марко Скьяретти родился в Парме (Италия) в 1986 году. С раннего возраста увлекался пением, драмой и музыкой, особенно ему была близка классика - Верди, Пуччини, Моцарт. В 15 лет Жан Марко впервые увидел мюзиклы Риккардо Коччианте «Нотр-Дам де Пари» и Эндрю Ллойда Уэббера «Призрак оперы». Это была любовь с первого взгляда. В 18 лет он играет Меркуцио в «Ромео и Джульетте» Коччианте, гастролируя по всей Италии. В 2013-м артист выбран на роль Тарзана в одноименном мюзикле на музыку Фила Коллинза, играет в котором на протяжении трех лет. А затем переезжает в Лондон и в мюзикле «Эвита» (композиторов Уэббера, Кенрайта и Томсона) исполняет роль Че. Спектакль гастролирует по Великобритании и Германии. В 2017 году артист приглашен в качестве почётного гостя на концерт «Магия мюзикла» в лондонском Альберт-холле. Спустя год здесь же играет Бернардо в «Вестсайдской истории». С лета 2019 года Жан Марко исполняет роль Феба в международном турне мюзикла «Нотр-Дам де Пари». А весной 2020-го станет главным действующим лицом мюзикла «Дон Жуан» (композитор Феликс Грэй, постановщик Жиль Майо).
С 1999 года во Франции, Италии и Азии Лоран Бан сыграл во множестве мюзиклов, среди которых «Сердечные муки французской кошечки» (премия «Мольер» за лучшее музыкальное шоу 2000 года), «Нотр-Дам де Пари», «Маленький принц», «Зорро», «Однажды Джо Дассен», «Волосы», «Моцарт. Рок-опера», «Гамлет», «Отелло», «Присцилла, королева пустыни» (премия «Хрустальный глобус» за лучшую роль в музыкальной комедии, номинация на премию «Мольер»), «Шанс» (премия «Мольер» за лучшее музыкальное шоу 2019 года). В биографии актера роли в телевизионных и кинофильмах («Выжить», «Призрак Оперы»). Выпустив четыре музыкальных альбома: «Aнте» (2005), «Прима» (2018), «Поцелуй меня» (2018), «MUSIC BOX» (2019), Лоран отправляется в концертный тур по Азии. А осенью 2019-го исполняет роль господина де Вально в азиатском турне мюзикла «Красное и Чёрное».
Антонан – 23-летний уроженец Восточной Франции. Сцену считает своим призванием, выступать на ней начал, еще будучи подростком. Сегодня Антонан автор, композитор, певец и мультиинструменталист. Он продолжает расширять свое музыкальное образование. А 2019-м выступит в финале французского шоу «Голос».
С юного возраста Патрисия была влюблена в мюзиклы и стремилась к вокальным ролям! А ее главное желание сегодня – совершенствоваться в профессии актрисы и певицы. На счету Патрисии уже более сотни музыкальных шоу, выступления на крупнейших корпоративных мероприятиях страны, участие в канадской версии шоу «Голос» в 2016 году.
Уроженка Канады, певица, танцовщица и актриса, Кассиопея может похвастаться впечатляющим списком ролей. Одна из них - Изабель в оригинальном составе мюзикла «Дон Жуан». Признание актрисе принесли участие в оригинальных музыкальных шоу «Follie’s de Paris», «Если б спела мне Элис», «От Рока до Оперы II», «Шехерезада.1001 ночь», «Джо Дассен - большой праздник музыки», «Звездопад» и два сезона в Радио- сити-мьюзик-холле Нью-Йорка в качестве ведущей актрисы. С постановками «Магия Бродвея», «Дракула. Между любовью и смертью», «Анемония» Кассиопея гастролировала по миру более двух десятилетий. Обосновавшись в Лас-Вегасе в 2011 году, она сыграла Энн Уилсон в «Сердце величайшего рок-шоу». Певица является лидером группы «Кэсси Стоун и ее Милые Монстры».
Музыке, театральному искусству и танцу Ализэ обучалась в Консерватории города Масси. После получения степени бакалавра продолжила драматическое образование в классе педагога Раймонда Акуавива. Параллельно осваивала лирическое пение в Консерватории 5-ого округа Парижа.В 2014 году Ализэ получает свою первую роль в мюзикле «Ослиная шкура» на сцене театра «Де ля Мадлен», затем продолжает карьеру в музыкальном спектакле «Джонас» и работает в шоу «Остров сокровищ».В 2015 году певица играет в мюзикле «Бал Вампиров», постановку которого в театре «Могадор» осуществил Роман Полански, и в спектакле «Удивительное путешествие Жюля Верна», где осваивает профессию кукловода. В 2016 году дебютирует в роли Флёр-де-Лис в знаменитом мюзикле «Нотр-Дам де Пари» в парижском Дворце Конгрессов, а затем и в Лондонском театре «Колизей».Спустя два года, Лаланд возвращается в «Могадор», чтобы воплотить детскую мечту - сыграть роль Сэнди в мюзикле «Бриолин». Свои первые, но вполне уверенные шаги девушка делает и в кино: в 2018 году она снимается сразу в двух успешных полнометражных фильмах - «Шумихе» Стефана Казаджяна и «Белокурых животных» Максима Матрай и Алексия Вальтер. Параллельно Ализэ играет в фантастических сериалах для телеканалов ТФ-1 и Франс-3.
Моника Гомес Брайос. Профессиональная балерина. Родилась в Мадриде в 1987. Получила диплом Профессиональной Консерватории Мадрида the Professional Conservatory of Dance, факультет хореографии и танца. Работает в таких балетных компаниях как: Joaquín Cortés, Antonio Najarro, Rafael Aguilar, Carlos Rodriguez, Carlos Marín IL DIVO, Innocence, Tito Losada. Tелевизионные шоу: Got Talent Spain, galas Christmas Eve and New Year's Eve, José María Forqué awards. Снимается в рекламе и видео клипах... Также у Моники много престижных наград за хореографию. Она не только выдающаяся балерина, но и талантливый хореограф...
Miguel CABALLER родился 19 августа 1979 в городе Валенсия в Испании. Начинает заниматься пением и фламенко в возрасте 6 лет. Мигель сотрудничает с многочисленными знаменитыми артистами и композиторами: Chico Castillo, Sebastien et Chato, lu Enzo, Félix Gray и другими. Мигель выступает во Франции и за рубежом. Певец частый гость на таких фестивалях как: Festival Saint Barthfamily (город St Barth), festival Mawazine (Марокко), он поёт на Открытии отеля Риц (Ritz Carlton городов Каир, Танжер и Банкок). Мигель выступает с концертами в Майями с группой Chico Gipsy, а также в легендарной концертном зале Париже Олимпия....
— Oduvek sam bio fasciniran karakterom Don Žuana. Zavodnik i buntovnik koji se ničega i nikoga ne plaši. Ideja da ga pretvorim u muzičkog junaka bila je u mojoj glavi godinama, ali inspiracija dugo nije dolazila.
— Ovo je veoma slobodna adaptacija. Radnja počinje na isti način kao kod klasika, ali se razlikuje od Molijerovog teksta. Za kreiranje ovog mjuzikla koristio sam i Mocartovu dramu Seviljski osvetnik i Gost iz kamena Tirsa de Moline, španskog autora iz XVII veka, koji je i stvorio lik Don Žuana.
— U našoj priči prikazujemo novo lice Don Žuana, možda osetljivije nego što su ga predstavljali drugi autori. Iako je osvajač ženskih srca, on je ipak ranjiv…
— Nije mi bila namera da radnju prenesem u savremeni kontekst. U tom slučaju morao bih da izbacim kostime i dvoboje mačevima, koji više ne odgovaraju današnjem mentalitetu. Zato sam odlučio da radnju smestim van vremena.
— U ovom mjuziklu ima dosta dvoboja koje su osmislili koreografi. Tome su, naravno, dodati i specijalni efekti koji naglašavaju fantastičnu i natprirodnu dimenziju događaja.
— Koreografija je španska, sa mnogo elemenata flamenka. Plesači nose svu gracioznost tog umetničkog izraza u svojoj duši i svakim pokretom na sceni.